ویزای شنگن

شما می توانید با داشتن ویزای شنگن به همه ی کشورهای اروپایی حوزه شنگن سفر کنید. حوزه شنگن شامل کشورهای آلمان، نروژ، اتریش، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، اسپانیا، دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان و هلند است. شما با داشتن ویزای شنگن می‌توانید در زمان و شرایط خاصی به هر کدام از کشورهای عضو پیمان اروپا خواستید سفر کنید. لذا در این مقاله از مجله لیاسام شما را با نحوه گرفتن ویزای شنگن و شرایط اخذ آن بیشتر آشنا می‌کنیم تا پیش از اقدام برای اخذ آن از نحوه اخذ ویزای شنگن اطلاعات کافی داشته باشید. با ما همراه باشید.

ویزای شنگن چیست؟

نخست باید خدمتتان عرض کنیم شنگن منطقه ای به بزرگی قاره سبز می باشد و اغلب کشورهای اروپایی عضو پیمان شنگن هستند که این کشورها به تعداد 26 کشور می رسد. ویزای شنگن مانند سایر ویزاها مجوزی برای ورود به منطقه شنگن است. شما با اخذ ویزای شنگن، می توانید برای ورود به تمامی کشورهای منطقه شنگن اقدام نمایید؛ بدون اینکه برای سفر به تمام این کشورها تک تک ویزا بگیرید.

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن ضوابط و انواع متعددی دارد که در ادامه این بخش به توضیح آن ها می پردازیم. بهتر است با دقت بیشتر این بخش را مطالعه کنید زیرا در ادامه به شما توضیح خواهیم داد که شناخت انواع ویزای شنگن چقدر میتواند مهم باشد. ویزای شنگن به 3 دسته کلی تقسیم بندی می شود که به شرح زیر می باشد:

 • ویزای اتحادیه شنگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا National Visa

ویزای اتحادیه شنگن (USV)

ویزای اتحادیه شنگن یا USV در واقع همان ویزای گردشگری اروپا یا ویزای توریستی شنگن است. با داشتن این نوع ویزا مجوز ورود به کشورهای اتحادیه شنگن را به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه به دست می‌آورید؛ که زمان ورود مجاز اقامت در حوزه ی شنگن از زمان ورود فرد محاسبه می‌شود. ویزای اتحادیه شنگن به 3 نوع ویزای A, B, C  تقسیم می‌شود:

1- ویزای شنگن تایپ A

ویزای نوع A شنگن که ویزای ترانزیت هوایی (Airport Transit Visa ) نیز نام دارد، به مسافران این امکان را می دهد تا بتوانند ویزای ترانزیت هوایی را بگیرند. با داشتن این نوع ویزا، مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد. با این ویزا می توانید با هواپیما وارد فرودگاه مقصد شوید و در کمتر از چهل و هشت ساعت خاک این کشور را با هواپیما ترک کنید.

2- ویزای شنگن تایپ B:

این ویزا نیز یکی از ویزاهای ترانزیتی است که با داشتن این ویزا مسافر اجازه دارد تا 5 روز از خاک کشورهای شنگن عبور کند. شما با این ویزا می توانید خاک کشور مورد نظر خود را به مقصد دیگر از راه مرزهای زمینی یا آبی ترک کنید.

3- ویزای شنگن تایپ C:

ویزای توریستی یا نوع C مجوزی کوتاه مدت جهت سفر به کشورهای شنگن است. با این نوع ویزا شما می توانید در کمترین مدت زمان ممکن به کشور مقصد سفر کنید. این نوع ویزای توریستی به صورت یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود. ویزای شنگن تایپ C به شما این امکان را می دهد تا حداکثر به مدت 90 روز در هر 6 ماه اقامت داشته باشید.

انواع ویزای شنگن و مراحل آن

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای (LTV)

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا LTV نوعی ویزای موقت است که در شرایط خاص، مانند پناهندگان، صادر می شود. شرایط خاص دیگری مانند دلایل انسان دوستانه از رایج‌ترین موارد جهت صدور ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای است. این محدوده ها در زمان صدور ویزا تعیین می شوند و مسافر حق ندارد به مناطق دیگری به جز محدوده های مشخص سفر کند.

ویزای ملی یا ویزای نوع D شنگن

ویزای ملی که ویزای نوع D شنگن نیز نام دارد برای افرادی صادر می شود که جهت تحصیل، کار و یا اقامت دائمی قصد اخذ ویزا دارند. این افراد بایستی تا در یکی از کشورهای این حوزه اقامت داشته‌ باشند. ویزای ملی به صورت یک بار ورود (سینگل) یا چندبار ورود (مولتی) صادر می شود و قاعدتا پس از پایان مدت اعتبار، مسافر باید به کشور خود بازگردد.

افراد زیر می توانند جهت اخذ ویزای ملی اقدام نمایند:

 • دانشجویان بین المللی که برای تحصیل تمام وقت و اهداف پژوهشی و پروژه‌های علمی قصد اقامت در کشورهای عضو شنگن را دارند. برای این دانشجویان ویزای یک ساله صادر می شود که قابل تمدید است.
 • دانشجویان خارجی که برای پیگیری پروژه های تحقیقاتی قصد گذراندن دوره های آموزشی یا پژوهشی را در کشورهای حوزه شنگن را دارند. برای انی افراد نیز ویزای یک ساله صادر می شود که قابل تمدید است.
 • افرادی که برای انجام پروژه و فعالیت‌های علمی و آموزشی یا برای کار کردن در یکی از کشورهای منطقه شنگن قصد سفر دارند. این ویزا با بررسی سوابق علمی و شخصی و خانوادگی فرد و اعضای خانواده اش صادر می شود.
 • افراد متخصصی مانند ورزشکاران، هنرمندان و متخصصان دیگری که برای اشتراک گذاری مهارت خود به منطقه شنگن سفر می‌کنند.
 • افرادی که به دلیل موارد اضطراری مانند شرایط پزشکی نمی‌توانند منطقه شنگن را ترک کنند.

شرایط اخذ ویزای شنگن

اتحادیه اروپا نیز مانند سایر کشورها برای اخذ ویزای شنگن شرایط و قوانینی را تععین کرده است. گرفتن ویزای شنگن شرایط خاص و کلی برای تمامی کشورهای حوزه شنگن دارد، قبل از توضیحات و نکات ریز و اعلام مدارک مورد نیاز اخذ ویزا اقدام به توضیح مهم ترین شرایط کلی درخواست ویزا می کنیم. در صورتی که مفرد این شرایط را نداشته باشد، درخواست ویزای شنگن او رد می‌شود. شرایط اخذ ویزای شنگن به معنی است که آیا متقاضی از شرایط و معیارهای لازم برای درخواست این ویزا برخوردار است یا خیر.

مهمترین شرایط تاثیرگذار در اخذ ویزای شنگن عبارتند از:

 1. مدارک متقاضی
 2. شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر ۳۰ سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
 3. سابقه سفر متقاضی

طبق قوانین تعیین شده در صورتی که این موارد را داشته باشید واجد شرایط اخذ ویزای شنگن مولتی هستید:

 • مشخص کردن هدف سفر به منطقه شنگن
 • سوابق سفر درست و قابل اطمینان (استفاده از ویزاهای یکپارچه قبلی و یا ویزاهایی با اعتبار محدود منطقه‌ای)
 • گردش حساب بالا و مناسب
 •  تمکن مالی مناسب
 • قابل توجیه بودن قصد ترک شما از محدوده شنگن
مدارک لازم برای ویزای شنگن

مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن

مدارک مودرنیاز برای اخذ ویزای شنگن با توجه به قوانین موجود در سفارت هر کشوری، ممکن است تفاوت‌های جزئی وجود داشته باشد اما به صورت کلی مدارک زیر را بایستی آماده داشته باشید:

 • مدارک شناسایی (شناسنامه و در برخی وارد کارت ملی)
 • پاسپورت (از تاریخ پایان سفر تا انقضای پاسپورت حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • 2 قطعه عکس رنگی بدون حاشیه و پس زمینه
 • سند ملکی
 • مدارک شغلی
 • مدارک مالی (پرینت گردش حساب 4 تا 6 ماهه شما به همراه گواهی تمکن مالی که این موارد باید با هم همخوانی داشته باشد.)
 • ارائه مدارک بابت هدف سفر و محل اقامت
 • رزرو بلیط هواپیما
 • بیمه مسافرتی معتبر
 • پول نقد به صورت یورو

مراحل اخذ ویزای شنگن

توصیه می کنیم برای این که بتوانید ویزای ارزان و تضمینی شنگن بگیرید ابتدا باید وقت سفارت را اخذ کنید. در ادامه از مجله لیاسام به مراحل اخذ ویزای شنگن می پردازیم.

 1. بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا به منظور تایید واجد شرایط بودن
 2. پر کردن فرم‌ و مدارک مربوطه
 3. عقد قرارداد با هلدینگ لیاسام
 4. درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان اجرایی لیاسام
 5. بررسی نمودن مجدد مدارک پس از ترجمه رسمی و بر طرف کردن نواقص احتمالی
 6. ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان لیاسام
 7. انجام دادن انگشت نگاری در محل کارگزاری توسط شخص متقاضی

توجه داشته باشید که با مشاورین شرکت لیاسام می توانید در کمترین زمان ممکن ویزای مورد نظر خود را اخذ کنید. کافی است تا با مشاورین توانمند ما تماس حاصل نمایید.

مزایای اخذ ویزای توریستی شنگن

دریافت ویزای توریستی شنگن دارای مزیت های متعددی است که در پایان این مقاله از موسسه لیاسام به آن ها اشاره می کنیم:

 • راحتی سفر به تمام کشورهای منطقه شنگن
 • صرفه جویی در هزینه و زمان
 • عدم نیاز به دریافت مجدد ویزا برای هر سفر
 • دریافت ساده تر ویزای سایر کشورها (ویزای شنگن مهر تاییدی برای سفر به تمام کشور ها به شمار می رود.)

ویزای شنگن ارزان، تضمینی و فوری با لیاسام

جهت اخذ ویزای شنگن ارزان و تضمینی نخست باید توجه کنید که وقت سفارت داشته باشید. وقت سفارت فوری با کمترین هزینه باعث می شود تا در کمتر از دو هفته به سفارت وارد شوید. سپس می توانید درخواست خود برای اخذ ویزا را به سفارت ارائه دهید.

در این راه باید بسیار هوشمندانه عمل کنید چرا که افراد سودجو با اخذ هزینه های گزاف از شما، بدون هیچ سرویسی سرتان را کلاه می گذارند. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید ویزای شنگن تضمینی تنها زمانی ممکن است که مدارک شما کامل و بی نقص باشد.

شرکت مشاورین لیاسام ارائه دهنده ویزای شنگن تضمینی با هزینه های بسیار باورنکردنی است. چیدمان مدارک و این که چه مدارکی را ارائه دهید توسط مشاورین مجرب لیاسام با تجربه ای که دارند، انجام می شود تا شما را در این راه یاری کنند که بتوانید ویزای کشور مورد نظر خود را اخذ کنید.

مسافران گرامی قبل از اقدام میتوانید با کارشناسان لیاسام در تماس باشید. اگر امکان تماس تلفنی برای شما مقدور نیست می توانید از طریق واتس آپ با همکاران ما به صورت شبانه روزی در تماس باشید.

تفاوت ویزای شنگن و کانادا

ارتباط ویزای شنگن و کانادا، از نکاتی است که احتمالا درباره ویزای شنگن شنیده اید. برای این که بتوانید به کانادا سفر کنید باید ویزای شنگن داشته باشید، این جمله ای است که باید به تازگی خیلی شنیده باشید. لازم است بگوییم برای اخذ ویزای کانادا باید تاریخچه سفری قوی داشته باشید، فقط ویزای شنگن لازم وکافی نیست.

اگر چه ویزای شنگن بسیار معتبر است و تأثیر بسیار مثبتی بر روی ویزای کانادا دارد. اما اگر تاریخچه قوی در سفر به کشورهایی از قبیل هند، چین، ژاپن، استرالیا و … داشته باشید به راحتی می توانید ویزای کانادا را هم اخذ کنید. پس تنها داشتن ویزای شنگن منجر به اخذ ویزای کانادا نخواهد شد.

توجه داشته باشید که در این راه ممکن است بسیاری از افراد شما را مجبور کنند تا ابتدا ویزای شنگن را اخذ کنید و پس از آن برای اخذ ویزای کانادا اقدام نمایید. دقت کنید که اگر تاریخچه سفری قوی دارید دیگر نیازی به اخذ این ویزا نخواهید داشت و می توانید به راحتی سفر خود را آغاز کنید.

ویزای شنگن چیست

کشورهای عضو شنگن

در حال حاضر 26 کشور عضو پیمان شنگن هستند، این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، جهموری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس. لیست راحت ترین و پرتقاضا ترین کشورهای حوزه شنگن را که توسط لیاسام جمع آوری شده است، در جدول زیر به طور کامل مشاهده می کنید:

نام کشورحجم پذیرشحجم تقاضاتوضیحات
ایسلندزیادتقریبا زیاداین کشور طی چند سال اخیر حدود 99 درصد متقاضیان ویزای خود را قبول کرده است.
فنلاندزیادتقریبا زیادکشور فنلاند گزینه خیلی خوبی برای ایرانینان می باشد. این کشور به حدود 98 درصد از متقاضیان این کشور ویزا داده است.
لیتوانیتقریبا زیادتقریبا زیادلیتوانی حدود 97 درصد از متقاضیان خود را به این کشور راه داده است. فقط در نظر داشته باشید این کشور در ایران سفارت ندارد و برای انگشتنگاری باید به کشور های اطراف مانند ترکیه سفر کنید.
استونیتقریبا زیادکماستونی یکی از کشورهای اسکاندیناوی می باشد که شرایط خیلی خوبی برای ویزادهی دارد. حتما از این کشور دیدن کنید چون گزینه خوبی برای سابقه سفر و اخذ ویزای شینگن می باشد.
لتونیتقریبا زیادتقریبا کملتونی تا سال 2014 شرایط خوبی برای ویزادهی داشت اما طی چند سال گذشته قدری سخت گیری های خود را بیشتر کرده است.
لهستانتقریبا زیادکملهستان به صداقت در هدف از سفر بسیار حساس می باشد. حتما با دقت خیلی زیاد مدارکتان را برای ارائه به این سفارت آماده کنید.
یونانزیادخیلی زیادیونان که طی دهه گزینه همواره یکی از پر تقاضا ترین کشور برای ایرانیان بوده است. این کشور تقریبا سینوسی در ویزادهی عمل می کند. معمولا در طول سال مدتی به خوبی ویزا داده و در ادامه سال به میزان زیاد درخواست ها را ریجکت می کند.
لوکزامبورگزیادکملوکزامبورگ معمولا زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد. اما جایگزین خیلی خوبی برای سفر به حوضه شنگن و اروپا می باشد. راستی برای درخواست ویزای این کشور باید به سفارت بلژیک مراجعه کنید.
ایتالیامتوسطخیلی زیادایتالیا در تمام طول سال همیشه شاهد ترافیک بالای درخواست ویزا برای ایرانیان می باشد. این کشور گزینه خوبی برای سفر به اروپا می باشد. در حال حاضر باید به کارگزاری ckgs مراجعه کنید و نیازی به مراجعه مستقیم به سفارت نمی باشد.
هلندکمخیلی زیادهلند در چند سال اخیر به مسافرانی که دعوتنامه ندارند با سختگیری های فراوان اجازه سفر می دهد. جهت اخذ ویزای این کشور باید به کارگزاری vfs مراجعه کنید.
فرانسهکمخیلی زیادفرانسه هرچقدر که برای ویزا دوم و سومی ها راحت ویزا می دهد، برای ویزا اولی ها با سختگیری و وسواس فراوان ویزا می دهد. جهت اخذ ویزای فرانسه باید به vfs مراجعه کنید.

هزینه ویزای شنگن

هزینه ی ویزای شنگن با توجه به کشوری که انتخاب می کنید احتمال دارد متفاوت باشد. از طرفی این هزینه به نوع درخواست، سن متقاضی و بعضی موارد دیگر بستگی دارد که تغییر می‌کند. ویزای شنگن را بایستی بپردازید تا موفق به اخذ ویزا شوید. هزینه ویزای شنگن باید به طور کامل و به صورت نقدی پرداخت شود.

هزینه ویزای شنگن چقدر است

اخذ ویزای شنگن دارای دو نوع هزینه است:

 • هزینه ای که باید به سفارت پرداخت کنید.
 • هزینه های که به عنوان کارمزد باید به شرکتی که خدمات خود را به آن سپرده اید بپردازید.

با توجه به اینکه هزینه کارمزد ویزای شنگن در هر شرکت متفاوت می باشد؛ در اینجا به شرح این هزینه ها می پردازیم:

نوع ویزای شنگنشرح هزینه به یورو
ویزای شنگن ترانزیت و کوتاه مدت (بزرگسال)هزینه اخذاین ویزا برای متقاضیان بزرگسال 120 یورو و هزینه ویزای بلند مدت 130 یورو است.
ویزای شنگن ترانزیت و کوتاه مدت (کودکان)هزینه این ویزا برای کودکان بین ۶ تا ۱۲سال ۴۰ یورو است که حتما باید بصورت نقدی پرداخت شود.
دانشمندان و محققانافردی که دارای پاسپورت رسمی هستند و یا اعضای خانواده هر فردی که ملیت اتحادیه اروپا را دارند باید مبلغ ۳۵ یورو به سفارت پرداخت نمایند.

مسافران گرامی دقت داشته باشید که هزینه ی شما در هر صورت غیر قابل استرداد است؛ یعنی اگر به هر دلیلی از سفر ریجکت شده یا منصرف شوید، به شما برگردانده نمی‌شود. هزینه ویزای شنگن را باید به صورت نقدی و به صورت ۲۰ یورویی، ۱۰ یورویی و ۵ یورویی پرداخت نمایید.

نحوه رفع ریجکتی ویزای شنگن

بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای شینگن نگران ریجکت شدن درخواست خود هستند. این درخواست ها توسط افسر رد می شوند. زمانی که درخواست تان ریجکت شده باشد، کنار پاسپورت تان نامه ای که دلیل رد شدن درخواست تان را توضیح داده است، دریافت می کنید. ریجکتی ویزای شنگن ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. این موارد عبارتند از:

 • سوء سابقه (مواد مخدر، تروریسم و …)
 • ارائه مدارک جعلی به سفارت
 • عدم قانع شدن افسر از بازگشت شما به کشور
 • پاسپورت نامعتبر یا آسیب‌دیده
 • عدم توانایی پرداخت هزینه‌های اقامت در حوزه شنگن
 • بیمه‌نامه مسافرتی نامعتبر

اگر نگران هستید کاملا حق دارید اما اگر طبق استانداردهایی که سفارت هر کشور اعلام می کند آماده باشید شانس بالاتری خواهید داشت. اما سوال اینجاست که اگر ریجکت شدیم چه اقدامی انجام دهیم؟!

درصورتی که می خواهید ریجکتی را به وسیله ارگان یا مجموعه خاصی به وسیله ارتباطات رفع کنید، کاملا در اشتباه هستید. علت ریجکتی را باید تحقیق کنید و سعی کنید علت دقیقی را که سفارت به آن حساس و مشکوک شده است را رفع کنید.لذا برای رفع ریجکتی باید نامه ای را از زبان خود تنظیم کنید. سپس این نامه را به آدرس و محلی که سفارت به شما اعلام می کند ارسال کنید.

در صورتی که به درستی این موارد را رفع کرده باشید پس از بررسی مدارک ویزای شما صادر خواهد شد. اگر مستنداتی را نیز به همراه نامه خود به پیوست ارسال کنید افسری که پرونده شما را بررسی می کند، بهتر قانع می کنید.

نکته: توجه داشته باشید که به بهانه رفع ریجکتی تضمینی افراد سودجو از شما سوء استفاده نکنند. بار دیگر اعلام می کنیم رفع ریجکتی ویزای شنگن تضمینی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

سوالات متداول اخذ ویزای شنگن

مناسب ترین سفارت اخذ ویزای شنگن کدام است؟

باید دقت کنید در کل ایام سال یک یا چند سفارت به صورت ثابت شرایط آسان برای صدور ویزای شنگن ندارند و در هر بازه ای از سال معمولا تنها یک کشور شرایط مناسبی دارد. لذا بهتر است قبل از اقدام با کارشناسان ما صحبت کرده و از خدمات مشاوره ویزای شنگن بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید.

از کدام سفارت‌ها می‌توان برای ویزای شنگن اقدام کرد؟

از همه‌ی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای عضو پیمان شنگن در سراسر دنیا می توانید برای ویزا اقدام کنید.

چگونه می توانیم برای خودمان ویزای شنگن بگیریم؟

اگر قصد دارید ویزای شنگن بگیرید و خودتان شخصا این کار را انجام دهید کافیست با مراجعه به وب سایت های معتبر از جمله وب سایت اصلی سفارت، اطلاعات و تحقیقات کافی در این زمینه به دست آورید. مشاوران ما در لیاسام، بدون هیچ هزینه ای و کاملا رایگان مشاوره ویزای اروپا را برای شما انجام خواهند داد.

ویزای شنگن بدون مدرک امکان پذیر است؟

حتما دقت کنید که به هیچ عنوان امکان اخذ ویزای شنگن تضمینی بدون مدرک وجود ندارد و این جملات فقط برای خالی کردن جیب شما به کار برده می شوند.

ویزای شنگن بدون ضمانت امکان پذیر است؟

بله، فقط در صورتی برای اخذ ویزا ضمانت نامه الزامیست که قصد دارید از طریق تورهای مسافرتی ویزا را دریافت کنید؛ به دلیل ضمنات بازگشت شما به کشور توسط آژانس های مسافرتی از شما اخذ مش شود. اما اگر نیازی به تور ندارید می توانید بدون ضمانت نامه ویزای شنگن بگیرید.

گرفتن ویزای شنگن چه هزینه هایی دارد؟

هزینه اخذ ویزای شنگن برای هر سفارت تقریبا یکسان است و شما باید در روز مراجعه به سفارت، به صورت یورو و نقدی به سفارت پرداخت کنید. اگر خدمات شما توسط دفاتر مسافرتی انجام می شود هم باید مبلغی را به عنوان دستمزد پرداخت کنید که باید مواظب باشید این مبالغ غیر متعارف نباشد.

درصورتی که خودمان برای اخذ ویزا اقدام کنیم چه هزینه های دارد؟

اگر خودتان اطلاعات کافی برای اخذ ویزای شنگن را داشته باشید فقط هزینه ای به صورت نقدی به سفارت ها پرداخت کنید.