ویزای توریستی در سایت لیاسام

برای سفر به خارج از کشور نمی توانید در هر زمان که بخواهید تنها با در دست داشتن بلیط هواپیما به کشور دیگری بروید، چرا که بسیاری از کشورها قوانین و مقرراتی را برای ورود مسافران خارجی دارند که از مهم ترین آن ها داشتن ویزای توریستی است. در واقع ویزا سندی رسمی است که به دارنده آن اجازه می‌دهد تا به یک کشور خارجی وارد شود.

ویزای توریستی مجوزی است برای کسانی که می خواهند برای مدت کوتاهی به‌منظور تفریح و بازدید از مناطق دیدنی، در کشورهای دیگر اقامت داشته باشند، از طرف سفارت کشور مقصد صادر می‌گردد. عمولاً ویزاهای توریستی برای مدت‌زمان کوتاهی صادر می شوند و در ورود و خروج به کشور موردنظر دارای محدودیت هایی می‌باشند. این نوع ویزا به مسافر اجازه کار یا اقامت بیشتر از مدت‌زمان تعیین‌شده را نمی‌دهند. ویزای توریستی رویداد و اقامتی کوتاه مدت در کشور موردنظر است. پرطرفدارترین ویزاهای توریستی، ویزای شنگن و ویزای کانادا می باشند.

برای سفر یا مهاجرت به کشور دیگر باید با مراجعه به سفارت، درخواست خود را مبنی بر اجازه سفر با مدارک مورد نیاز تسلیم نمایید.موسسه لیاسام در این مقاله قصد دارد شما را با انواع ویزای توریستی، روش های صدور ویزای توریستی و نحوه ارائه مدارک لازم آشنا کند. از همین رو سالیانه متقاضیان زیادی به علت عدم رعایت در نحوه ارائه مدارک خود به سفارت با رد درخواست خود مواجه می‌شوند.

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی دارای دو نوع متفاوت که دارای مدارک متفاوت می‌باشد عبارتند از: ویزا توریستی با مدارک و ویزا توریستی بدون مدارک

 • چنانچه مدارک لازم برای دریافت ویزا توریستی را تهیه کرده اید، می‌توانید در ادامه همین بخش از چگونگی روند کار اطلاع پیدا کنید.
 • در صورت ناقص بودن مدارک، می‌توانید از روش بدون نیاز به مدارک اقدام نمایید.

روش های صدور ویزای توریستی

روش‌های متفاوتی برای صدور ویزاهای توریستی وجود دارد که شناخت آنها فرآیند دریافت ویزا را تسریع می‌نماید. در ادامه از مقاله ویزای توریستی، به شرح هریک از این روش‌ها می پردازیم.

 • مراجعه کردن به سفارت

در اکثر کشورهای جهان، فرد برای صدور ویزای توریستی باید به سفارت کشور مورد‌نظر به‌صورت حضوری مراجعه نماید. اخذ ویزا با این روش به این صورت است که فرد ابتدا باید فرم درخواست ویزای توریستی را به‌صورت حضوری، اینترنتی و یا از طریق تماس تلفنی به سفارت ارائه دهد (نوع ارائه درخواست در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد). سفارت برای انجام مصاحبه حضوری و تحویل مدارک وقتی را معین می‌کند و فرد در زمان مقرر باید در سفارت حاضر شود.

 • ویزای آنلاین

همه ی مراحل صدور ویزا (درخواست ویزا، پرداخت هزینه، دریافت ویزا) در این روش به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. این روش به‌منظور تسهیل صدور روند ویزا و ترویج دولت الکترونیک توسط کشورهایی ازجمله استرالیا، ترکیه، نیوزلند و گرجستان اجرا شده است.

 • ویزا در بدو ورود

این نوع ویزا در زمان ورود به برخی از کشورها با ارائه مدارک مورد‌نیاز صادر می‌شود. مهر یا برچسب ویزا در بدو ورود به پاسپورت فرد ضمیمه می‌گردد و فرد در همان لحظه باید هزینه را پرداخت کند.

 • معاف از ویزا

برخی از کشورها نیازی به ویزای توریستی ندارند و افراد صرفاً با داشتن پاسپورت می‌توانند به آن‌ها ورود نمایند. برای مثال شهروندان کشورهای حوزه شنگن برای رفت و آمد در تمامی کشورهای این حوزه نیاز به ویزا ندارند.

ویزای توریستی در سایت لیاسام

ویزای توریستی شنگن

شنگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از نظر گردشگری و یا تردد به‌ منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شنگن هراندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آن‌ها سهل گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر خواهند بود.

به عبارتی دیگر، ویزای توریستی شنگن (شینگن) مجوزی است که فرد متقاضی دریافت آن، به‌موجب داشتن این ویزا می‌تواند به کشورهای منطقه شنگن وارد شود. این ویزا با هدف مسافرت و بازدید از کشور مقصد و دید و بازدید اقوامی که در حوزه شنگن هستند صادرمی شود. ویزای شنگن انواع مختلفی دارد و بسته به نوع ویزا ممکن است فرد با محدودیت‌هایی برای انجام برخی کارها مواجه گردد.

انواع ویزای شنگن عبارتند از:

 • ویزای اتحادیه شنگن یا Uniform Schengen Visa (USV))
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV))
 • ویزای ملی یا National Visa
ویزای توریستی مقاله ای در سایت لیاسام

در نظر داشته باشید که به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و هم‌چنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید. که البته پیشنهاد می‌شود حدود چهار ماه قبل از زمان سفر برای دریافت و ارائه مدارک خود اقدام نمایید.

ویزای توریستی استرالیا

ویزای توریستی استرالیا یک ویزای کوتاه مدت است که به منظور گردشگری، تجارت کوتاه مدت، دید و بازدید از اقوام و سایر دلایل سفرکوتاه مدت به استرالیا صادر می گردد. کلیه متقاضیان به استثنای شهروندان کشورهای نیوزیلند، آمریکا، کانادا، ، ژاپن، مالزی، سنگاپور، کره جنوبی و منطقه هنگ کنگ بایستی ویزای ورود به این کشور را دریافت کنند. البته شهروندان کشورهای ذکر شده هم باید مجوز الکترونیکی سفر (ETA) داشته باشند.

این ویزا به Subclass600 معروف است که به مدت سه، شش و دوازه ماه صادر می گردد. متقاضی می تواند به صورت Single یا Multiple از ویزای خود استفاده کند یعنی میتواند بیش از یک بار در مدت اعتبار ویزای خود وارد استرالیا شود.

مراحل تهیه ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی باید با پاسپورت به سفارتخانه یا کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود؛ چرا که افراد در سفارتخانه صرفاً با پاسپورت شناسایی می‌شوند و این امکان مثلاً با ارائه کارت ملی و شناسنامه امکان‌پذیر نمی‌باشد. دقت داشته باشید که مراحل دریافت ویزا زمان‌بر است و پاسپورت حتماً باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

حضور متقاضی برای دریافت ویزای توریستی ضروری است؛ چراکه یکی از مراحل صدور ویزای توریستی انجام مصاحبه می‌باشد. برای تعیین وقت تقاضای ویزای توریستی و تعیین وقت مصاحبه باید به دفتر کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود و امکان تعیین وقت تلفنی وجود ندارد.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای توریستی

 • شناسنامه ایرانی
 • کارت ملی و مدارک هویتی
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی که در شش ماه گذشته گرفته شده باشد.
 • دعوت‌نامه
 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
 • بیمه مسافرتی

تمامی مدارک موردنیاز برای صدور ویزای توریستی باید ترجمه شده رسمی انگلیسی باشند و از همه مدارک نیز یک کپی در پرونده موجود باشد.

شرایط اخذ ویزای توریستی شنگن

داشتن تمکن مالی یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای توریستی شنگن است. متقاضی باید برگه های مربوطه آن را در روز مصاحبه به همراه مدارک به سفارت خانه مربوطه تحویل دهد تا افسر مسئول رسیدگی به پرونده قانع شود که مسافر در مدت زمان اقامت خود در کشور مقصد، موجودی کافی برای پرداخت هزینه ها را دارد.

از شرایط بسیار مهم دیگر در اخذ ویزای شنگن تاریخچه سفر فرد است. سابقه سفر فرد به سایر کشورها بخصوص کشورهای همسایه می تواند تاثیر زیادی در اخذ ویزای شنگن داشته باشد. توجه داشته باشید کسانی که قصد سفر به منطقه شنگن با عنوان توریست را دارند باید چند سفر خارجی رفته باشند تا با کامل بودن مدارک، موفق به اخذ ویزای توریستی شنگن شوند.

دقت کنید که واحد پول تمام کشورهای عضو پیمان شنگن یکسان نیست. واحد پول اکثر آن ها یورو است اما واحد پول بعضی کشورها از قبیل سوئد، فنلاند، نروژ و دانمارک تفاوت دارد و باید گواهی وضعیت بانکی بر اساس واحد پول کشور مقصد صادر شود. همچنین رسیدگی به وضعیت حساب بانکی مسافر در همه کشورهای اروپایی تفاوت دارد.

هزینه ویزای توریستی

با توجه به اینکه هزینه ویزای توریستی هر کشور توسط وزارت امور خارجه آن کشور تعیین میشود؛ هزینه ویزای توریستی شنگن یکبار ورود 80 یورو می باشد که این هزینه برای کودکان زیر 6 سال رایگان و برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله ۳۵ یورو محاسبه شده است و توسط سفارتخانه ها دریافت می شود.

محدودیت‌های روادید توریستی

با داشتن این نوع ویزا فرد اجازه دارد در مدت زمان مشخصی در کشور مقصد اقامت داشته باشد. این نوع ویزاها یک‌بار ورود هستند یعنی فرد با در‌دست‌ داشتن ویزا تنها یکبار می‌تواند به کشور مقصد وارد و از آن خارج گردد. چنانچه فردی قبل از تاریخ اتمام ویزا از خاک آن کشور خارج گردد، اجازه ورود مجدد نخواهد داشت، هرچند ویزا هم چنان اعتبار داشته باشد.

این ویزا در جهت گشت‌و‌گذار و دیدوبازدید از دوستان و خانواده صادر می‌گردد و فرد در طول مدت اقامت، اجازه تحصیل و یا انجام کار را ندارد اما می‌تواند در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ثبت‌نام کند.

ویزای توریستی در سایت لیاسام

مدت‌زمان اعتبار ویزای توریستی شنگن

در حال حاضر ویزای توریستی شنگن برای افرادی که برای اولین بار قصد سفر به کشورهای حوزه شنگن را دارند، به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز صادر می‌گردد. ویزای توریستی شنگن برای افرادی که قبلا به کشورهای حوزه شنگن وارد شده‌اند برای مدت زمان بیشتر مثلاً ۹۰ روزه تا یک‌ساله اعتبار دارد.

نکات مهم درباره ویزای توریستی کانادا

معمولاً برای درخواست ویزای توریستی کانادا پیشنهاد می‌شود چند هفته قبل از زمان سفر، برای دریافت ویزا و تکمیل فرآیند، اقدام نمایید تا زمان کافی برای انجام کلیه امور داشته باشید. فرم درخواست ویزا باید با دقت کامل و اطلاعات دقیق پر شود.

متقاضی در هنگام ثبت درخواست ویزای توریستی خود، می‌بایست تمامی فرم‌های حمایتی و مدارک موردنیاز را به همراه داشته باشد. در نظر داشته باشید یکی از موارد بسیار مهم این است که برای درخواست ویزا توریستی و تکمیل مدارک باید از ارائه اطلاعات نادرست و دروغین پرهیز نمایید. در صورت اطلاع افسر مهاجرت از نادرست بودن اطلاعات، درخواست ویزای شما رد می‌شود. در این حالت فرآیند بسیار پیچیده‌ای برای تجدیدنظر و رفع ریجکتی به دنبال دارید.

ویزای توریستی نیوزلند

برای سفر به کشور نیوزلند و دریافت ویزای توریستی باید به صورت آنلاین اقدام کنید. ویزای توریستی نیوزلند برای 9 ماه اعتبار داشته و در صورتی که شهروندی و یا اقامت دائم نیوزلند را داشته باشند، می‌توانید بدون نیاز به ویزای توریستی نیوزلند، به این کشور سفر کنید.

متقاضیان برای دریافت این ویزا باید بتوانند تمکن مالی خود را اثبات کرده که مبلغی معادل 1000 دلار برای هر ماه است. همچنین شما باید در تست سنجش ویژگی‌های اخلاقی شرکت کرده و مشکلاتی از قبیل سابقه کیفری در داخل و یا خارج نیوزلند نداشته باشند. همچنین امکان تحصیل به مدت حداکثر 3 ماه برای دارندگان ویزای توریستی نیوزلند امکان‌پذیر است. ویزای توریستی این کشور در سه مدل ویزای توریستی خانوادگی، کاری و پزشکی امکان‌پذیر می باشد.

ویزای توریستی بریتانیا

متقاضیان سفر به بریتانیا می‌توانند برای ویزای استاندارد توریستی بریتانیا اقدام کنند. این سفر می‌تواند با انگیزه سیاحت و تفریح (ملاقات با اعضای خانواده و یا گردشگری)، مسائل کاری (شرکت در کنفرانس‌ها، اجرای زنده، برنامه‌های ورزشی و…) و یا خدمات درمانی صورت بگیرد. همچنین امکان تحصیل به مدت 30 روز با ویزای توریستی بریتانیا برای متقاضیان امکان‌پذیر است.

ویزای بریتانیا به طور کلی به مدت 6 ماه اعتبار دارد، اما اگر شما با هزینه شخصی خود برای درمان یا انجام پژوهش به این کشور رفته‌اید، می‌توانید آن را تا 11 یا 12 ماه تمدید کنید. اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی‌تری در حال رفت و آمد به بریتانیا باشید، می‌توانید برای ویزای توریستی استاندارد و بلند مدت با اعتبار 2، 5 و 10 ساله اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی

برای درخواست ویزای توریستی ارائه برخی از مدارک الزامی است، این موارد عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر (اغلب با 6 ماه اعتبار)
 • تصویر پرسنلی مناسب
 • فرم درخواست ویزای توریستی
 • پرداخت هزینه ویزا و رسید آن
 • ارائه مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک مربوط به محل اقامت در طول سفر

برخی کشورها نیز ممکن است مدارک بیشتری چون گواهی سلامت، ترجمه مدارک، انگیزه‌نامه، سند مالکیت و … تقاضا کنند.

مدارک دیگر برای ویزای توریستی

اگر شغل داری

 • قرارداد استخدام
 • صورت‌حساب بانکی ۶ ماه اخیر
 • گواهی عدم اعتراض از طرف کارفرما
 • فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد یا گواهی مالیات بر درآمد کسر شده در منبع حقوق

اگر خوداشتغال هستی

 • یک کپی از پروانه کسب‌ و کار شما
 • بیانیه بانکی شرکت از ۶ ماه گذشته
 • بازده مالیات بر درآمد (ITR)

اگر دانش‌آموز هستی

 • اثبات ثبت‌نام
 • نامه تأیید از مدرسه یا دانشگاه

اگر بازنشسته هستی

 • بیانیه بازنشستگی ۶ ماه اخیر
 • درآمد منظم حاصل از اثبات دارایی ۶ ماه اخیر

مزایای اخذ ویزای توریستی شنگن

دریافت ویزای توریستی شنگن دارای مزیت های متعددی است که در پایان این مقاله از موسسه لیاسام به آن ها اشاره می کنیم:

 • راحتی سفر به تمام کشورهای منطقه شنگن
 • صرفه جویی در هزینه و زمان
 • عدم نیاز به دریافت مجدد ویزا برای هر سفر
 • دریافت ساده تر ویزای سایر کشورها (ویزای شنگن مهر تاییدی برای سفر به تمام کشور ها به شمار می رود.)

سوالات متداول

چطور می توانم برای همه ی کشورها ویزا بگیرم؟

برای اقامت کوتاه مدت، بسیاری از کشورها ملزم به دریافت ویزا قبل از سفر از سفارت یا کنسولگری هستند. اما برخی دیگر به شهروندان منتخب اجازه می دهند تا از طریق یک سیستم درخواست الکترونیکی به منظور سفرهای ترانزیتی، تجاری و یا توریستی به صورت آنلاین ویزا دریافت کنند.

چه عللی موجب ریجکت شدن ویزای توریستی می‌ شود؟

دلایل متعددی مانند نداشتن سابقه سفر کافی، عدم ارائه گواهی‌های تمکن مالی معتبر و به مقدار نیاز، داشتن سوء پیشینه و یا ارائه مدارک جعلی می‌تواند منجر به ریجکت شدن ویزای توریستی شود. شایع‌ترین دلیل ریجکتی ویزای توریستی قانع نشدن آفیسر مهاجرتی نسبت به بازگشت متقاضی به کشور خود است. از آنجایی که بسیاری از افراد پس از وارد شدن به کشور مقصد درخواست پناهندگی می‌کنند، سخت‌گیری زیادی نسبت به این موضوع به وجود آمده و متقاضیان ویزای توریستی باید تمامی مدارکی را که اثبات کند باز می گردند، به سفارت مربوطه ارائه کنند.

چه مقدار مدت زمان برای ویزا خوب است؟

در ابتدا حداکثر یک سال، در ادامه معمولا 6 ماه.